Třídění a recyklace kapslí od kávy – jde to?
Oblíbené kávovary na kávu v kapslích jsou už nějakou dobu tématem příznivců trvale udržitelného rozvoje, ekologického přístupu k životnímu prostředí, ale i jejich běžných uživatelů, kteří chtějí eliminovat vznik komunálního odpadu. Třídění kapslí od kávy a jejich recyklace jsou totiž značně problematické.
Zdroj: Pixabay.com
Jeden z významných výrobců kapslové kávy se rozhodl, že je nejvyšší čas tuto problematiku nakousnout a začít systematicky řešit. Vlajková loď snahy o třídění kapslí s hliníkem je projekt, který zaujme, protože zde dochází k propojení designu, módy a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Jedná se o spojení Nespressa a českého výrobce kol Festka, kteří spolu vytvořili unikátní model kola za použití právě vytříděných kapslí od kávy. Použité prázdné kapsle byly poté, co splnily svůj účel, využity jako sekundární surovina – kapsle byly roztaveny na hliník obohacený o příměsi, které výsledný materiál zpevnily. Následně byly odlity do pískových forem, ve kterých vznikly designově zajímavé polotovary trubek, jež posloužily jako rám kola. Pro designéry i výrobce kapslí bylo vytvoření unikátního kola výzvou, jež přinesla bezpochyby povedený výsledek!
Zdroj: Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Jedinečné dráhové kolo „Festka Limited Edition for Nespresso“ už navíc našlo svého šťastného (a štědrého majitele). Bylo totiž součástí charitativní dražby v rámci jarní edice pražského týdne módy a společně s dalšími skvosty vyneslo Nadaci Terezy Maxové přes milion a půl korun, které putovaly na ohrožené matky v azylových domech. Pro více informací o třídění kapslí projděte webové stránky jejich výrobců. Například Nespresso nabízí firmám recyklační pytle a jejich odvoz při dodávce nových kapslí nebo konkrétní sběrná místa, kam lze kapsle odnést.
A jak funguje třídění a recyklace hliníkového a kovového odpadu?
Kromě kapslí od vašeho oblíbeného kafíčka se nám všem hromadí v třídicím koši i další drobnosti z hliníku. Jak nakládat s kovovým odpadem, třeba plechovkou od vaší oblíbené limči nebo piva, se můžete mrknout na téhle infografice. Hliník není komunál, takže, jak se říká, „better safe than sorry“. Třídění je životní styl, který je rozhodně vážně cool.