Doba mamutí vás třídit sklo donutí!
Nechceme pořád působit tak rodičovsky, poučovat, neustále vás nabádat, kam co patří. Jenže my jsme takoví badatelé, a když si uvědomíme všechny souvislosti, tak si nemůžeme pomoct. A říkáme si, že musíme planetě prostě pomáhat. A tedy i vám, kdykoli si nevíte rady. A dobrá rada, jak víte, ta je přece nad (olympijské) zlato. Co má společného trojúhelník badatel, mamut a sklo?
Tentokrát začneme trošku netradičně od konce. Začneme u nesprávně vytříděné láhve. Ta patří samosebou do zeleného nebo bílého kontejneru na tříděné sklo.
Jenže právě, když se neocitne tam, ale ve směsném odpadu a následně třeba někde na skládce, na dně oceánu nebo v jeskyni či bůhvíkde, co pak? Jak dlouho vlastně trvá, než se sklo rozloží? Než se „vstřebá“ zpět do přírody? Podívejte se na video, které vám osvětlí záhadný trojúhelník…
Zděšení badatelovo bylo naprosto nehrané. Narazil totiž na mamuta ve vlastní šťávě, kterého tam podle všech indicií zanechaly dávné civilizace.
Kromě bezpochyby zajímavé pochoutky a ukázky tehdejší gastronomie zůstalo po nich ovšem něco jako vzkaz v láhvi pro budoucí generace: „Třiďte sklo, protože nás všechny přežije…!“
V té době to asi nebyl vzkaz vytvořený záměrně, ale my už můžeme s odstupem času říct, že se sklo v přírodě rozkládá setsakramentsky dlouho – jsou to tisíce let.
Když tak sklo odhodíte třeba při táboráku někde v lesíku, může se za tisíc let stát, že se o něj pořeže nějaký „mimozemšťan“.
Berte to s nadsázkou, ale zároveň si pokaždé, když byste měli nutkání hodit sklo, kam se vám zamane, nebo do směsi, vzpomeňte, že sklo mimo kontejner nepatří!
Tříděním skla navíc šetříme životní prostředí a přírodní zdroje – takové sklo lze recyklovat donekonečna.
Mimochodem, víte, co se stane, když každý z nás vytřídí 1 sklenici navíc?