Zvyku pálení čarodějnic ANO, pálení odpadu NE!
Ohnivá tradice
Český lidový svátek nazývaný pálení čarodějnic přežil 20. století s trochu pošramocenou pověstí, ale jinak se stále drží mezi těmi tradičními držáky v lidové kultuře.
V předvečer prvního máje se zapálí oheň a lidé se okolo něj sejdou a společensky se baví. V minulosti se v ohni upalovali loutky čarodějnic a okolo ohňů mladí lidé tancovali nebo ho dokonce i přeskakovali.
Lidová pověrčivost dala vzniknout příběhům o poletujících čarodějnicích, které se slétají na čarodějnický sabat. Poslední dubnové noci se také říká „filipojakubská“ a věří se v její schopnost bojovat proti nečistým silám. V moderní době ale musíme bojovat proti jiným nečistotám než těm čarodějnickým.
Původní tradice pálení čarodějnic se již drží málokde a v moderní době nabývá nové podoby. Například se při zapalování ohňů organizují různé hudební programy a v každém českém koutě se můžete setkat s opravdu velmi rozmanitými večírky. Základ ale zůstává – tradice ohně.
Do ohně odpadky nepatří…
Ať už plánujeme zapálit sebemenší ohýnek, nebo obrovskou hranici na imaginární čarodějnice, základem je myslet na bezpečnost.
Každý si hned spojí bezpečnost ohně s možností požárů a popálenin. Bezpečnost ale můžeme ohrozit i tím, když budeme v ohni pálit věci, které do něj nepatří.
Zdroj: Samosebou.cz.
Co do ohně (a ani toho čarodějnického) nepatří?
Plast v jakékoliv podobě
Při pálení plastového odpadu vzniká mnoho nebezpečných a toxických látek. Prokazatelně škodíte zdraví svému a lidí ve svém okolí stejně jako životnímu prostředí.
Riziko se zvětšuje také s obsahem, který v plastovém obalu původně byl – takový střelný prach nebo olej mohou s ohněm reagovat velmi nebezpečně.
Pokud si nevíte rady, kam vyhodit plastový odpad, tak ten patří vytříděný do žlutého kontejneru.
Chemicky upravené dřevo
Nalakované dřevěné laťky, parkety nebo kusy nábytku nesmí do ohně ze stejného důvodu jako plasty – pálením takového dřeva vznikají velmi škodlivé látky (např. dioxiny).I starý nábytek můžete vytřídit a nechat ekologicky zpracovat. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si o tom v článku „Jarní úklid domácnosti“.
Listí
Přebytek listí na jaře při pálení čarodějnic moc nehrozí, ale i tak je dobré vědět, že listí patří do bioodpadu nebo do kompostu, ale rozhodně ne do ohně.
Časopisy a barevné letáky
Takovýto papírový odpad patří do modrého kontejneru na papír (vyjma těch, které mají voskovanou a leštěnou úpravu povrchu – ty patří do sběrného dvora). Ptáte se proč je nepálit?
Tiskové barvy obsahují také toxické látky, které se pálením v ohni uvolňují do ovzduší a to má negativní dopady na přírodu.
Nápojový karton
Tento kompozitní materiál je částečně tvořen z hliníku, který se spalováním uvolňuje. Nápojový karton tak vždy vhazujme do oranžového kontejneru a ne do ohýnku.
Pneumatiky
Pálení pneumatik nepatří do žádné civilizace a my pro vás máme rady, kam vyhodit staré pneumatiky.
Textilie
Ty také nepatří do ohně, jelikož jde o materiál chemicky ošetřený. Navíc při jeho pálení vzniká hustý dým a obtěžovali byste sebe i okolí nepříjemným pachem. Nenávratně znečištěné látky vyhodíme do směsného odpadu. Pokud jsou ale nepoškozené, můžeme je vyhodit do speciálních kontejnerů na textil. Budete se divit, kolik a jakého využití staré látky mají.
Směsný odpad
Cokoliv, co patří do kontejneru na tříděný odpad nebo do popelnice, rozhodně nepatří do ohně. K tomu slouží sběrné dvory, speciální sběrná místa nebo velkoobjemové kontejnery…
Mějte tedy na mysli, že oheň je sice hypnotický, ale naše zásady a odhodlání v třídění odpadu by měly být pevné jako skála i v den bujného veselí, které může svádět k rebelii.
Pálení čarodějnic je krásná oslava ročního cyklu a mystického neznáma spojeného s přírodou. Ponechme ale ohni čistotu, kterou si zaslouží.