EKONOVINKY ZE SVĚTA ÚNOR 2019
Londýn má odpadní gigant z tuku dlouhý 64 metrů
Pokud sledujete zahraniční „ekoscénu“, určitě si pamatujete obrovské tukovce, v jejichž „výrobě“ jsou přeborníci, alespoň podle zpráv z médií v posledních měsících, hlavně Londýňané.
Nyní přišla z Británie další taková zpráva, tentokrát z přímořského městečka Sidmouth. Obří tukovec, který se objevil v podzemí, měří 64 metrů, což je pro představu více než 6 doubledeckerů (typických červených dvoupatrových autobusů). Svou váhou by porazil dokonce 10 těchto ikonických dvoupatrových autobusů.
Tukovec, angl. „fatberg“, je masa nahromaděného odpadu, která se skládá zejména z tuků a olejů (ale i vosků a další mastnoty) a odpadů, které do stoky nepatří – plen, vlhčených ubrousků, kondomů apod.
Tukovce snižují průtok stoky, v extrémních případech ji mohou zcela ucpat. Největší tukovec byl objeven v roce 2017 v londýnském Whitechapelu – měřil jen těžko uvěřitelných 250 metrů. Po odstranění ze stoky byl použit na výrobu bionafty.
Ačkoliv byl dle jeho slov tukovec objeven zavčas, a nehrozí tak žádné bezprostřední nebezpečí, vyzval veřejnost k součinnosti: „Pokud byste letos měli dodržet jediné předsevzetí, ať je to to, že nebudete vyhazovat do kanalizace tuky a oleje ani vlhčené ubrousky.“ Dodal, že odstranění gigantické tukové masy proběhne v únoru a potrvá přibližně 8 týdnů.
Tukovec v podzemí městečka Sidmouth (Zdroj: abc.net.au/ South West Water).
TIP: Pokud ne, rady a zajímavé informace najdete v článku Třídění olejů a jedlých tuků – jak na to?
Dočkáme se domů z brambor?
Zatímco jedni krmí stoky dalšími a dalšími tukovými odpady, jiní naopak přicházejí s geniálními ekonápady. A tak z Anglie přišla i dobrá zpráva – jedná se o nový stavební materiál vyrobený hádejte z čeho?… Z bramborových slupek!
Deska z bramborových slupek (tzv. Chip[s] Board) může plně nahradit dřevotřískovou – angl. chipboard (Zdroj: dezeen.com).
Designéři Rowan Minkley a Robert Nicoll vynalezli stavební desku, která je tvořena bramborovými slupkami a dalšími přírodními surovinami (dřevo, bambus nebo chmel). Na rozdíl od běžně používaných stavebních materiálů neobsahuje tzv. Chip[s] Board žádné toxické látky, protože formaldehydové pryskyřice nahrazuje právě tmel z brambor.
Je plně rozložitelná, proto nemá žádné negativní dopady na životní prostředí, a lze ji navíc využít jako hnojivo.
Za takový nápad rozhodně palec nahoru!
Jednorázovým plastům v New Yorku odzvonilo
Žádné kelímky, misky, talířky a ani tácky – jednorázový plast je pro hladové a žíznivé Newyorčany nově tabu.
Výjimku tvoří pouze obaly, v nichž bylo jídlo či pití zabaleno už dříve před samotným prodejem, a tedy zejména obaly sloužící k ochraně a přepravě zboží k obchodníkovi.
Opatření má zamezit nadměrnému používání plastů a přinutit prodejce používat ekologicky přijatelnější materiály, jako jsou např. papír, sklo nebo hliník.
To byl průlet únorovými ekonovinkami ze světa třídění a recyklace odpadu. Snad vás více či méně veselé zprávy motivují k ekologičtějšímu přístupu a bez třídění odpadu nedáte ani ránu! Mějte se a sledujte samosebou.cz!