Rady, tipy a třídicí desatero na výlety čistou přírodou
V letošním roce bude zřejmě mnoho z nás trávit víkendy a dovolené v České republice a to znamená, kromě mnohem většího počtu lidí na turisticky vyhledávaných místech, také značnou zátěž pro přírodu. Je proto na místě, abychom dodržovali určité zásady, díky kterým zachováme přírodu čistou a krásnou pro další výletníky…
České luhy a háje zažijí, v souvislosti s pandemií covidu-19 a nejistými opatřeními v budoucnosti, nebývalý nápor zejména domácích turistů. Mnozí tak teprve poznají nebo si po delší době, kdy trávili čas na dovolených v zahraničí, připomenou krásy české přírody.
Nenechte si na Samosebou.cz utéct zajímavosti a rady, jak se na výletech orientovat, a také desatero třídícího turisty.
Jak se v přírodě orientovat?
V České republice máme unikátní systém značení pěších turistických tras – používáme pásové značky, druhy stezek odlišují 4 barvy.
V turistické síti se u nás navíc neprotínají ani nepotkávají dvě trasy s totožnou barvou a díky tomu se nám nemůže stát, že přijdeme po červené trase a odejdeme po jiné červené trase – při odbočování na rozcestí musíme hledat jinou barvu. Maximální vzdálenost značek by měla být 250 metrů.
Další zásady značení tras jsou běžné i v jiných zemích – třeba za odbočkou musí být značení zopakováno dvakrát i třikrát, abychom měli jistotu, že jsme se vydali správně.
Před 1. světovou válkou u nás bylo cca 2 000 značených turistických tras. V roce 2017 bylo v ČR přes 80 000 km značených tras pro pěší turistiku, cykloturistiku, lyžařských a vozíčkářských tras a tras pro turistiku na koni; z toho na pěší turistiku připadá přes 40 000 km značených tras. Přes naše území vedou 3 dálkové mezinárodní pěší trasy, které jsou značené čísly E3, E6 a E10.
Krátké shrnutí, co znamenají a jak fungují turistické pásové značky
Pásové značky se skládají ze 3 pruhů. Prostřední pás je barevný, horní a spodní pásy jsou bílé a mají za úkol zviditelnit značku.
Barvy prostředního pásu značí:
Veškeré označené turistické trasy bývají na významnějších křižovatkách, ale také v obcích a u zajímavých lokalit navíc doplněny textovanými tabulkami a směrovkami.
V České republice máme kvalitní značení turistických tras, o které se stará cca 1 500 dobrovolníků. Každý z nich má na starosti určitou trasu, kterou by měl projít jednou za 3 roky a značení zkontrolovat a opravit, nebo se tak děje na něčí podnět.
Jak třídit odpady na výletě v přírodě aneb Desatero třídícího turisty
Samosebou.cz připravilo tzv. desatero výletníka, jak na výletech naložit s odpadem.
1. Vše začíná už při nákupech a balení na cesty – minimalizujme odpad už na začátku výletu.
2. Sbalme si na výlet sáček/pytlík, kam můžeme odpadky po celou dobu ukládat.
3. Vždy trvale udržitelně – používejme látkový kapesník, dřevěný/kovový příbor, petku nahraďme opakovaně plnitelnou láhví – minimalizujme užívání jednorázových produktů.
4. Nepoškozujme přírodu! Žádné lámání větví ani zastrkávání odpadků do děr v kmenech stromů apod. – taková PET láhev tam může zůstat jako memento naší návštěvy déle než 100 let!
5. Mysleme na turisty, kteří přijdou po nás – naše návštěva by neměla být poznat.
6. Válí se okolo odpad? Ukliďme po nepořádných turistech – příroda se nám odvděčí. Není nic jednoduššího než ho vzít s sebou.
7. „Co si doneseš, to si odneseš“ – to platí i o bioodpadu, jako jsou např. slupky od banánu.
8. Sbalme si odpad na cesty – krabičku od sušenek slož, nápojovou plechovku zmáčkni…
9. Nauč správný přístup k přírodě i ostatní – uč děti a ostatní, jdi příkladem.
10. Určitě v lese nikdy nezahazujme skleněné láhve, které se rozkládají tisíce let, ani kovové předměty, které tam zůstanou jako memento po desítky let. Hrozí navíc poranění lidí i zvířat.
Dodržujme turistické desatero třídícího výletníka, ať si přírodu zachováme čistou. (Zdroj: Samosebou.cz)
Třídění odpadu je důležité vždy a všude – i v přírodě, ta si totiž s odpadem, který za sebou na návštěvě zanecháme, bez naší pomoci většinou nepomůže. A tak se chovejme v přírodě jako doma, ale třiďme odpad, protože to má smysl!
Neztrať se s odpadky v Čisté přírodě – tipy na trasy
Projekt Čistou přírodou je komplexní online mapa s turistickými trasami a průvodcem, který nabízí kromě informací o přírodních krásách a zajímavých turistických zastaveních také informace o možnostech třídění odpadu na dané trase.
Díky správnému třídění papíru jsme v roce 2019 zachránili 2 315 386 stromů, za 23 let pak 389 km² přírody (více v článku Výsledky třídění a recyklace odpadu 2019).
Zabalte batůžek na túru a vydejte se krásnou Čistou přírodou, třeba:
- do Divoké Šárky;
- na cestu kolem Konopiště;
- na Kokořínsko.
Tak hurá na výlet do přírody; jestli budete spořádanými turisty, určitě vás na návštěvě ráda přivítá!