Jak vynalézavě proměnit odpad v umělecká díla?
Způsobů využití odpadu prostřednictvím recyklace a upcyklace po celém světě přibývá. V případě upcyklace nezískáváme z odpadu sekundární suroviny, jako je tomu u recyklace, ale dojde k jeho přeměně na předměty jiné užitné hodnoty. Příkladem mohou být zajímavé realizace z celého světa – zjistěte, co postavili thajští mniši z prázdných skleněných lahví, jak lze užitečně využít odpadní textil nebo na co použili Američané oceánský plast, v článku na Samosebou.cz!
Čím dál častěji se můžeme setkávat s originálními technologiemi nebo postupy, které přetvářejí odpad v umělecká díla, předměty užitné hodnoty, stavby či stavební prvky. Stojí za nimi jednotlivci či různá uskupení a iniciativy, které se snaží hledat řešení, jak se vypořádat s odpady.
Cílem je hledat způsoby pro efektivní využití nepotřebných věcí z domácností, vytříděných odpadů do barevných kontejnerů, pohozených odpadků (littering) v přírodě, mořích a oceánech, ale i odpadů ze skládek.
Inspirace, jak lze využít odpady, které lidé během svého konzumního života vytvářejí, není nikdy dost…
Chrám z milionu prázdných lahví
Asii si možná nespojujeme s důsledným tříděním a recyklací odpadu. V thajské provincii Sisaket ale tamní mniši dokázali zázrak – ve spolupráci s okolním obyvatelstvem shromáždili přes milion a půl skleněných pivních lahví.
Uvědomovali si totiž, že prázdné skleněné lahve jsou ideálním stavebním materiálem, a to pro svou odolnost, možnost jednoduché údržby, a navíc se na světle pěkně barevně lesknou. A tak se rozhodli, že z nich postaví chrám!
Skleněné lahve byly při stavbě „zatlačeny“ do betonu stěn a výsledek vytvořil nádherně barevnou mozaiku. Barevnosti a nápaditosti využili i na různé interiérové dekorace a sošky – chrámu dominuje dokonce i socha skleněného Buddhy.
Chrám v thajské provincii Sisaket je postaven z více než milionu zelených a hnědých pivních lahví. (Zdroj: Instagram.com/geographynow_official)
No není to nádhera?!
A vlastně i skvělá myšlenka, když si uvědomíme, že v mnoha zemích na světě nemají lidé k dispozici systém třídění odpadu?
Cihly z textilu?
Co s nepotřebným oblečením, které nejde znovu nosit? Bohužel textilní odpad představuje velký problém, často ho totiž čeká díky našemu přístupu skládkování, a to i přesto, že jsou na území ČR rozmístěny speciální kontejnery na třídění textilu a nabízejí se i další možnosti pro jeho využití, jako re-use například prostřednictvím charit.
Odpad z textilu ale můžeme vytřídit třeba také prostřednictvím sběrných dvorů…
Od roku 2025 budou mít obce v České republice povinnost zajistit svým rezidentům místo, kam budou moci nepotřebný textil třídit.
Na neudržitelnost textilního průmyslu se ve Velké Británii zaměřuje projekt FabBrick, který odebírá všechny druhy odpadního textilu.
Rozdrcený materiál, který obsahuje i kousky zipů nebo knoflíky pro unikátnost každého kousku, pak komprimují za pomoci rostlinného lepidla do tvaru cihliček. Ty pak slouží k výrobě nábytku nebo jako stavební izolace.
Proces výroby cihliček z drobných textilních vláken. Recyklace textilního odpadu má smysl – stačí jen trocha lepidla a může se stavět. (Zdroj: Instagram.com/goinggreenmedia)
Ze dna oceánu na balkon nebo zahradu
Na druhé straně Atlantského oceánu zase hledají uplatnění pro plast z moří Američané. Ti ho používají na produkci venkovního nábytku. Na výrobu posléze ručně tkaného proutí potřebují právě tyto nasbírané plasty. A navíc jde tento nábytek po skončení životnosti recyklovat. Takové využití je přímo ideální!
Takhle vypadá jedna z mnoha druhů kolekcí sedacích souprav, kde kostry pohovek nebo židlí obsahují oceánské plasty. Prodejce provádí i zakázkovou výrobu. (Zdroj: Instagram.com/yardbirdoutdoor)
Kovový design na objednávku
Jako vystřižené ze steampunkové povídky. Jedním ze zástupců takového využití kovového odpadu je český designér Jiří Pešek, který vyrábí na zakázku různé předměty, dekorace nebo kusy nábytku, jako jsou stolky či lampy z kovového odpadu s neotřelým stylem. Ukazuje tak nádherný příklad užitečnosti a zároveň krásy upcyklovaného kovového odpadu.
Prostřednictvím upcyklace odpadu dokázal Jiří Pešek vyrobit třeba tuto nádhernou štiku z kovového odpadu. (Zdroj: Instagram.com/53_design)
Jemnost a skromnost nápojových kartonů
Z odpadových materiálů je možné vyrobit ledacos. Třeba ze směsi plastu a hliníku, který částečně tvoří obaly nápojových kartonů, se dají vytvořit pozoruhodné designové kousky, jako jsou dělicí stěny nebo květináče.
Prostřednictvím 3D tisku v projektu Aectual se sídlem v Amsterdamu vznikají nádherné hladké designy, které na pohled vypadají jako keramika. Příjemné na pohled jsou i jejich tlumené barvy písku nebo korálů.
Poutavá textura na stěně nebo neobvyklý květináč? S 3D tiskem jde vymyslet design na míru. Takové krásné dekorace by nebyly možné bez třídění odpadu. (Zdroj: instagram.com/aectual)
Kreativní lidé často vidí v odpadu potenciál a experimentují s možnostmi jeho využití jako se zdroji. Nesmíme zapomínat, že nejvíce ekologickým odpadem je ten, který nevznikne (více v hierarchii nakládání s odpady).
Pokud už ale nějaký odpad vyprodukujeme a nemáme pro něj další využití, můžeme mu dát šanci na nový život právě díky třídění a recyklaci. Nejhorší je skládkování odpadu, protože takový odpad již nelze efektivně využít, ale zůstane zakonzervovaný v zemi.