Stop čínskému balíkovému náporu? E-shopy volají po akci EU
Kdo je zvyklý objednávat zboží z čínských e-shopů, ten bude možná překvapen změnami. České e-shopy a obchodníci totiž volají po změně. Chtějí, aby EU rázně zakročila proti záplavě čínského zboží a zrušila celní výjimku pro malé zásilky z Číny. A není to jen o clech, jde i o zdraví a férovou konkurenci… Více v tomto článku na Samosebou.cz!
Kdo si neobjednal alespoň jednou něco z Číny? Ty nekonečné virtuální regály plné zdánlivě všeho, za ceny, které nám často vykouzlí úsměv na tváři. Od roztomilých cetek přes praktické vychytávky až po oblečení, které se na fotkách tváří jako z katalogu – čínské e-shopy zkrátka umí spotřebitele nalákat. Je to rychlé, levné, ale někdy i taková loterie: dorazí to, co jsme si objednali? A v jaké kvalitě?
Za touto nákupní zábavou se ale skrývá i méně viditelná stránka. Nejde jen o uhlíkovou stopu dopravy – levné zásilky z Asie mají mnohdy dalekosáhlejší důsledky, jako třeba negativní dopad na konkurenceschopnost tuzemských firem, kvalitu zboží, zdraví i stav životního prostředí.
A právě to začíná být stále větším tématem nejen pro spotřebitele, ale i pro evropské regulátory.
Jeden z důvodů, proč je doručování balíků z Číny tak efektivní a levné, je obrovská investice do logistiky. Čína vybudovala masivní síť vysokorychlostních vlaků, které přepravují zboží napříč celou zemí, ale i mezikontinentálně do Evropy. Některé soupravy jsou tak dlouhé, že by se celé vešly jedině do záběru z dronu. I díky tomu se dostávají balíky z čínských e-shopů do světa v rekordním čase a za zlomek ceny – a právě to jim dává konkurenční výhodu.
Levné zboží z Číny – výhodný nákup, nebo hrozba pro evropské firmy a planetu? (Zdroj: YouTube/Smart Wallet Talks)
Problém má jméno „de minimis“
Pojďme nejdřív na finanční stránku věci, a to rovnou v globálním kontextu. Sledujeme totiž vývoj, který má zásadní dopad na trhy po celém světě.
Například ve Spojených státech se donedávna neplatilo clo na zásilky z čínských e-shopů, pokud jejich hodnota nepřesáhla 800 dolarů. Tato výjimka, známá jako „de minimis“, výrazně zvýhodňovala zahraniční prodejce, kteří se tak vyhýbali poplatkům a regulacím, jimž místní firmy čelit musí.
To vyvolalo silnou kritiku ze strany amerických obchodníků. Od května 2025 proto USA tuto výjimku pro Čínu zrušily.1
Evropská unie sice plánuje zrušit podobnou výjimku, kterou mají balíky do hodnoty 150 eur, ale pravděpodobně k tomu dojde až s chystanou celní reformou, která by mohla začít platit v roce 2028, což je podle mnohých příliš pozdě.
V roce 2024 dorazilo do EU 4,6 miliardy zásilek nízké hodnoty, přičemž drtivá většina (až 65 %) z nich pocházela z čínských tržišť a byla záměrně podhodnocena, aby se vyhnula clům a daním.
@dalylarity Well… at least the giraffe is cute 😭😭😭 #fyp#fypage#temu#lmao ♬ I Wouldnt Mind - lillian
Vtipné, nebo…? Levné zboží z Číny zaplavuje nejen český trh a domácnosti. (Zdroj: tiktok.com/@dalylarity)
Jak čínské balíky ovlivňují český trh?
Další závažnou oblastí je ekologická likvidace zboží. E-shopy prodávající přes čínská tržiště se v ČR neregistrují v systému obalové společnosti EKO-KOM a díky tomu nenesou náklady spojené s ekologickou likvidací obalových odpadů a prodávaného zboží.
Místní prodejci, kteří tyto poplatky hradí, se tak kvůli těmto „černým pasažérům“ dostávají do značné konkurenční nevýhody.
Made in China – nejen nekalá konkurence, ale i rizika pro zdraví
Kromě nekalé konkurence, která může do značné míry poškozovat výrobce a podnikatele, se objevují i závažné otázky ohledně bezpečnosti zboží.
Například podle únorových výsledků norské agentury pro životní prostředí neprošlo při kontrolních nákupech 8 ze 13 produktů zakoupených na známém čínském e-shopu.
Agentura testovala dětské sandály, dětské hračky i šperky a zjistila alarmující fakta. Jeden dětský šperk například obsahoval 88 % toxického kadmia, což je samozřejmě v našich vodách naprosto nepřijatelné…
Co s tím můžeme dělat MY – spotřebitelé?
Jsme svědky situace, která vyžaduje rychlé a efektivní řešení – ale musíme začít u sebe samotných a u našich spotřebitelských návyků.
Z hlediska legislativní ochrany by se EU měla inspirovat přístupem USA a urychleně zrušit celní výjimku – jen tak můžeme zajistit férové podmínky pro všechny obchodníky.
Z hlediska ochrany spotřebitelů a životního prostředí je třeba nastavit systém určitých kvalitativních standardů, zajistit kontrolní mechanismy a sankce za porušování – a to je velký oříšek.
Současně je třeba k výše uvedeným opatřením přistupovat jako k problému s vysokou prioritou a neztrácet čas…
A co můžeme udělat hned? Každý čtenář již nyní určitě tuší – vybírat si zboží a prodejce odpovědně, s ohledem na negativní dopady na životní prostředí (tedy raději volit lokální výrobce, bezpečné materiály a obchody, které se snaží balit zboží ekologickým způsobem, třeba do vícekrát použitých krabic apod.).
Děkujeme všem, kteří nejsou lhostejní, a nezapomínejte třídit odpad – i touto cestou pomáháme snižovat negativní dopady našeho konzumního způsobu života.