Každý z nás za sebou zanechává uhlíkovou stopu. Její velikost ale můžeme snadno ovlivnit. Jak? Jedním z nejsnadnějších způsobů je třídění odpadu. K barevným kontejnerům to totiž máme v České republice průměrně pouhých 89 metrů! Tříděním odpadu umožňujeme jeho materiálové a energetické využití a tím šetříme primární suroviny a přírodu…
Každý z nás produkuje při svých aktivitách různé množství skleníkových plynů a na Zemi tak zanechává svou „uhlíkovou stopu“. Ta je jedním z ukazatelů, kterými se měří dopady našeho chování na vliv změny klimatu. Nejběžnější ze skleníkových plynů
je oxid uhličitý (CO₂), ten se také používá jako ustálená konstanta pro označení všech těchto plynů.
Uhlíkovou stopu každého z nás tvoří z velké části nakupované zboží, doprava, bydlení, potraviny, ale právě i náš přístup k nakládání
s odpadem.
Správným tříděním odpadu snižujeme zásadním způsobem množství odpadů ukládaných na skládky – šetříme tak přírodu. Díky recyklaci odpadu se k nám navíc mohou použité suroviny vrátit v podobě nových produktů. Šetříme tak přírodní zdroje i energie potřebné při jejich výrobě.
V loňském roce vytřídil průměrně každý obyvatel ČR téměř 72 kg odpadu. K recyklaci či k energetickému využití směřovalo více než 1 000 000 tun obalových odpadů.
Vytřídit téměř 503 300 tun obalových odpadů z papíru. Do ovzduší tak nebylo vypuštěno na 217 000 tun CO2 ekv.
Papír lze recyklovat 5–7krát. Tuna vytříděného papíru uspoří cca 2 tuny dřeva a 31 000 litrů vody! Ročně díky třídění a recyklaci papíru ušetříme více než 2 200 000 stromů.
Vytřídit 188 000 tun odpadu z plastových obalů, což vedlo k úspoře více než 241 000 tun CO2 ekv., které tak nebyly vypuštěny do ovzduší. Díky třídění plastů šetříme ropu, která je primárním zdrojem pro jejich výrobu. Pouhých 50 vytříděných PET láhví stačí k výrobě fleecové bundy.
Vytřídit téměř 185 000 tun obalů ze skla. Do ovzduší tak nebylo vypuštěno na 44 300 tun CO2 ekv.
Při výrobě nového skla můžeme ušetřit až 65 % sklářských písků a 90 % energií, sklo lze navíc recyklovat donekonečna.
Vytřídit bezmála 44 000 tun kovových obalů. Díky tomu nebylo do ovzduší vypuštěno téměř 275 500 tun CO2 ekv.
Pokud vytřídíme 1 kilogram hliníku, můžeme ušetřit až 8 kg bauxitu a 4 kg pomocných chemických látek.
Vytřídit více než 4 500 tun obalů z nápojových kartonů. Do ovzduší díky tomu nebylo vypuštěno více než 3 850 tun CO2 ekv.
Nápojové kartony obsahují až 75 % kvalitního papíru, který lze ještě několikrát využít. Vytříděné nápojové kartony lze použít k výrobě lisovaných izolačních a stavebních desek.
Biologicky rozložitelný odpad tvoří průměrně 25 % objemu odpadu našich popelnic se směsným odpadem.
Bioodpad lze přitom recyklovat v kvalitní zeminu nebo využít v bioplynových stanicích k výrobě tepla či elektrické energie.