19.05.2017
ReCyklace

Jihlava vyřešila, co s tukem na smažení

Jihlava se snaží učinit další krok v třídění plastového odpadu, a to konkrétně odpadu s mastnou stopou. Takové obaly totiž nepatří mezi běžný plastový odpad a jejich osud tak většinou končí na skládce směsného odpadu.
Možností rozšířit objem vytříděného plastu tak dala jihlavská radnice jasný signál i zbytku České republiky.

 

 

Rostlinné oleje patří do výbavy každé domácnosti a v drtivém množství jsou distribuovány v plastových lahvích. A láska českého občana ke smaženému jídlu by se neměla podceňovat. Vedle plastového obalu totiž jde i o tuky samotné, které by rozhodně neměly končit ve výlevce. Hrozí totiž jejich ztuhnutí, které má za následek komplikované řešení ucpaného odpadu. Navíc škodí i životnímu prostředí, neboť špatně působí na některé živočichy.

Jihlava v pilotním projektu vytřídí oleje!

Jihlava se tak rozhodla pro zkušební projekt, který by měl startovat v červenci 2017. Od tohoto měsíce v kontejnerových stáních v oblasti města Na Slunci radnice rozmístí 120litrové nádoby s otvorem ve víku, kterým bude možné vhazovat nádoby s použitým olejem a jedlými tuky. Tyto nádoby by ale měly obsahovat pouze olej z domácího použití, rozhodně do něj nevhazujte technické a průmyslové oleje.

 

 

Ptáte se, co bude s použitými oleji dále?

Nebojte, do fritovacího hrnce je nikdo zpátky lít nebude. Poslouží totiž buď jako průmyslová maziva, nebo jako biopalivo.
Z Ministerstva životního prostředí ČR zaznělo, že podle výsledků tohoto pilotního projektu se rozhodne, zda se svoz vytříděných olejů a tuků rozšíří i do dalších měst.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail to someone
Sdílet
štítky
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY TÉTO KATEGORIE
K recyklaci bychom měli vyrůst a dospět všichni říká mimojiné Tomáš v našem exkluzivním rozhovoru.
06.12.2016
Tomášovi na životním prostředí záleží. Proto třídí a recykluje.
15.09.2016
Rádi bychom vás navedli k ještě lepšímu třídění...
23.03.2017
štítky
Další z této kategorie
Všechny související
Havas si odnesl dvě ceny za kampaně pro společnost Eko-kom
25.05.2017
Co trápí obyvatele Loun a Žatce?
25.05.2017
Reportáž z prvního koncertu Michala Hrůzy – jaký to bylo?
24.05.2017