POPER SE S ODPADEM,
Nikdo jiný to za tebe neudělá.
Mistryně Evropy v boxu Lucie Horváth Sedláčková ví, že s odpadem je potřeba bojovat. Proto dává pokaždé odpadům K. O. a třídění ani recyklaci nebere na lehkou váhu.
A co ty?
V Česku se do boje s odpady zapojuje už 75 % lidí. Přesnými direkty do barevných kontejnerů posílají na recyklaci více než tři čtvrtiny obalových odpadů. Ty tak nekončí na skládce, ale vrací se do dalších kol souboje. Šetří se tím energie i suroviny potřebné pro výrobu nových produktů.
Neházej ručník do ringu! Bojuj s odpadem každý den. Za sebe i za lepší životní prostředí. Nikdo jiný to za tebe neodmaká!
Proč má smysl jít do klinče s kovy?
V roce 2025 jsme v tomhle zápase předvedli dobrý výkon. Vytřídili jsme 30,5 kg kovů na osobu. A díky recyklaci se podařilo 67 % kovových obalů udržet v boji. Kovy mají výdrž šampionů, opakovaně z nich můžou vzniknout nové výrobky nebo obaly. Každá správně vytříděná plechovka nebo konzerva šetří suroviny i energii potřebnou pro výrobu nových produktů. Výsledek? Výhra na body pro přírodu. Tak nedávej kovům ani chvilku oddechu a přesnou trefou je umísti do kontejneru se šedou samolepkou.
Proč má smysl zápasit s PETkami?
V roce 2025 jsme zápasili dobře a znovu se využilo 86 % prodaných PET lahví. To je přes 68 tisíc tun plastových lahví, které jdou do dalšího kola recyklace nebo energetického využití. Díky tomu netlačíme přírodu do rohu zbytečnou těžbou surovin.
Z recyklovaných petek vznikají zase nové lahve, fleecové bundy, části automobilů nebo i materiál pro stavebnictví. Nepolevuj, každá vytříděná petka je správný zásah a další bod pro lepší prostředí.
Proč má smysl dávat K. O. nápojáčům?
Tohle je zápas, který má šťávu. Nápojové kartony jsou dobrý soupeř – obsahují hodně kvalitního papíru, hliníku i plastu. Každý správně vytříděný nápojový karton znamená méně nového materiálu a více surovin v oběhu. Z nápojáčů vznikají nové papírové výrobky nebo třeba stavební desky. Pošli je do správného rohu a zůstaň v zápase.
Proč má smysl utkávat se s plasty?
Každý z nás vytřídí ročně téměř 19 kg plastů. Díky úsilí milionů lidí se tak v ČR v celkovém součtu dostávají plastové obaly do těžké váhové kategorie. Jde o více než 250 tisíc tun, které se znovu využijí. Vyrobit tohle množství znovu z primárních surovin by jinak byla pořádná rána pro přírodu. Naštěstí umíme držet obranu! Plastové obaly nekončí na skládce, ale mění se na nové, užitečné výrobky. Zápas ale nekončí. Makej a třiď plasty dál!
Proč má smysl dát litteringu direKt?
Pohozený odpad je rána pod pás pro města i přírodu. Nedopalky, kelímky nebo obaly od jídla i nápojů zůstávají v ulicích, parcích i lesích klidně dlouhé roky. Přitom v Česku má možnost třídit 99 % obyvatel a ke kontejneru nebo koši to je většinou jen pár kroků. Každý odpadek, který skončí, kde má, pomáhá držet naše okolí čisté a vrací materiály zpátky do hry. Odpad na zemi nemá žádné další kolo. Nenech littering vyhrávat na body! Odpad patří do koše, ne na zem!